Články

Postní almužnou duchovně obohacujeme sami sebe
10. února 2021 Diecézní charita České Budějovice

Postní almužnou duchovně obohacujeme sami sebe

Postní almužna v českobudějovické diecézi je společným projektem diecézní Charity České Budějovice a Pastoračního střediska Biskupství českobudějovického. Jedná se o příležitost, jak věnovat svoje postní snažení ve prospěch potřebných.

Požehnání koledníkům Tříkrálové sbírky
4. ledna 2021 Naše články

Požehnání koledníkům Tříkrálové sbírky

V neděli 3. ledna 2021 proběhla mše svatá v kostele sv. Jakuba Většího za účasti zástupců koledníků Tříkrálové sbírky, kterým požehnal místní pan farář. Tímto byla zahájena letošní Tříkrálová sbírka v Prachaticích, kterou provází mnohá omezení.  

Tři králové přijdou! Tentokrát popřejí online
31. prosince 2020 Diecézní charita České Budějovice

Tři králové přijdou! Tentokrát popřejí online

Pandemie nemoci covid-19 zasáhne i do průběhu tradiční dobročinné Tříkrálové sbírky. Po dobu trvání 5. stupně PES kolednické skupinky do ulic nevyjdou, protože zdraví koledníků a dárců je pro Charitu na prvním místě. O koledu ale lidé nepřijdou. Tři králové dorazí mimořádně online a popřejí lidem štěstí, zdraví a dlouhá léta na www.trikralovasbirka.cz od 1. do 24. ledna 2021. Cíl i motto sbírky zůstávají stejné – hlavní je pomoc lidem v nouzi a pomáhá každá koruna. V případě návratu do 4. stupně PES je většina Charit připravena na koledování s rouškami.

Dárky z Krabic od bot potěšily 111 dětí
30. prosince 2020 Naše články

Dárky z Krabic od bot potěšily 111 dětí

Farní charita Prachatice děkuje všem štědrým dárcům, kteří přispěli do sbírky Krabice od bot – v našem případě konkrétně prostřednictvím Farního sboru Českobratrské církve evangelické v Českých Budějovicích.  V letošním roce se nově zapojila do této sbírky také Farní charita Prachatice, které se podařilo díky této sbírce obdarovat 111 dětí  v 56 rodinách ve městech a obcích  Prachatice , Netolice, Chvalovice, Hracholusky, Husinec, Vimperk, Volary, Lenora  a Ktiš. Dětem ze sociálně znevýhodněných poměrů tak pomohli prožít veselé Vánoce a zažít radost a překvapení z rozbalování dárečků. Pozitivní zpětná vazba od dětí a jejich rodičů je radostí pro všechny, kteří se na těchto sbírkách podíleli. My se s Vámi chceme podělit o zajímavosti z letošního rozdávání dárků.

Koleda bude online
25. prosince 2020 Tříkrálová sbírka

Koleda bude online

Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci a celostátně přijatým opatřením rozhodlo vedení Charity Česká republika, že po dobu trvání pátého stupně PES kolednické skupinky do ulic nevyrazí.

Tři králové do Prachatic přijdou!
8. prosince 2020 Tříkrálová sbírka

Tři králové do Prachatic přijdou!

Tříkrálová sbírka bude, ale i Tři králové musí počítat s tím, že epidemiologická situace neumožní setkání koledníků s dárci tváří v tvář. Čekejme tedy změny v průběhu největší celorepublikové sbírky a dobrovolnické akce.  Při velmi příznivé situaci, kdy nastane uvolnění všech opatření, lze očekávat klasickou tříkrálovou koledu s požehnáním Vašich domovů, a to v termínu od 1. do 24. ledna 2021.

Letošní Sbírka potravin vynesla 440 tun zboží pro potřebné
24. listopadu 2020 Charita Česká republika

Letošní Sbírka potravin vynesla 440 tun zboží pro potřebné

Zakoupením trvanlivých potravin anebo drogistického zboží je možné přispět lidem a rodinám v nouzi. Celostátní akce Sbírka potravin proběhla ve vybraných prodejnách obchodních řetězců a pokračuje v online obchodech do 1. prosince. 

Potravinová sbírka v Prachaticích: 951 kg potravin pro potřebné
23. listopadu 2020 Naše články

Potravinová sbírka v Prachaticích: 951 kg potravin pro potřebné

Farní charita Prachatice se zapojila do Sbírky potravin pro osoby v nouzi, kterou si tentokrát vzala na starosti budoucí ředitelka prachatické Farní charity Daniela Werbynská Laschová. Společně s organizací Portus Prachatice tak proběhla v sobotu 21. listopadu první společná Sbírka potravin v prachatickém Lidlu. Díky skvělé organizaci Potravinové banky České Budějovice a pracovníků Lidlu se podařil skvělý výsledek – celkem bylo v Prachaticích vybráno 951 kg potravin.

Podzimní Sbírka potravin proběhne ve všech regionech
20. listopadu 2020 Charita Česká republika

Podzimní Sbírka potravin proběhne ve všech regionech

Zakoupením trvanlivých potravin anebo drogistického zboží je možné přispět lidem a rodinám v nouzi. Celostátní akce Sbírka potravin se koná ve vybraných prodejnách obchodních řetězců v sobotu 21. listopadu od 8 do 18 hodin. Pomoci je možné také jako dobrovolník anebo z pohodlí svého domova. Kvůli zrušenému jarnímu kolu Sbírky potravin se zásoby ve skladech potravinových bank dostaly na kritické minimum, ale počet lidí, kteří její pomoc potřebují, naopak stoupl.

Igráček pomůže Charitě s bojem proti koronaviru
12. listopadu 2020 Diecézní charita České Budějovice

Igráček pomůže Charitě s bojem proti koronaviru

Legendární figurka Igráček pomůže v 19 Charitách českobudějovické diecéze zvládat boj s koronavirovou epidemií. Společnost EFKO-karton, s.r.o. poskytla také Diecézní charitě České Budějovice materiální pomoc z výtěžku prodeje figurek z limitované edice "Pomáhej s Igráčkem". Na jih Čech již dorazila materiální pomoc v podobě overalových obleků, ochranných plášťů, dezinfekce a roušek v celkové hodnotě 299 502 Kč.

Z Klubu přátel Caritas se stává společenství Dobročinní
3. listopadu 2020 Charita Česká republika

Z Klubu přátel Caritas se stává společenství Dobročinní

Klub přátel Caritas, tedy společenství nejvěrnějších podporovatelů Charity Česká republika, bude své základní krédo rozvíjet pod novým názvem – Dobročinní. Chceme tím vyjádřit, že díky stále se rozšiřujícímu okruhu členů se mohou dít – a také se dějí – dobré věci. Krédo Dobře darovat, dobře pomáhat vyjadřuje důvěru v charitní práci i jistotu efektivního využití každého daru. Díky těmto příspěvkům můžeme nejen okamžitě reagovat při nenadálých katastrofách a událostech, ale pravidelné příspěvky dárců umožňují dlouhodobý rozvoj mnoha charitních projektů.

Tříkrálová koleda zazní!
3. listopadu 2020 Tříkrálová sbírka

Tříkrálová koleda zazní!

Možná letos nebude znít ulicemi, ale štěstí, zdraví, dlouhá léta, a především požehnání do roku 2021 chtějí koledníci přinést do vašich domovů i navzdory koronavirovým opatřením. Nemusíte se bát – zdraví našich příznivců i koledníků je pro Charitu na prvním místě, a tak se tři králové pilně připravují na koledu s rouškami i koledu virtuální.

Nekašlejme na druhé! Výzva nevládních organizací občanům ČR ke koronaviru
15. října 2020 Charita Česká republika

Nekašlejme na druhé! Výzva nevládních organizací občanům ČR ke koronaviru

Charita Česká republika se připojuje k výzvě nevládních organizací adresované v souvislosti s druhou vlnou koronavirové epidemie všem lidem v této zemi. Jen pokud budeme vnímaví ke všem, kteří si v našem okolí nevědí rady nebo potřebují něčí pomoc, zamyslíme se nad tím, čím můžeme ostatním prospět, a hlavně jen pokud budeme sami dodržovat základní preventivní opatření, můžeme nynější krizovou situaci zvládnout.

Den Charity
11. října 2020 Naše články

Den Charity

Na oslavu Dne Charity jsme v našich azylových domech plánovali v rámci Dne otevřených dveří i výstavu fotografií. Z nich několik nejnovějších vzniklo letos v létě při návštěvě fotografa pana Petra Zikmunda v Charitním domově sv. Dominika Savia pro matky s dětmi v Prachaticích a v Záblatí v Domě sv. Petra pro muže. Akce se kvůli covidu-19 neuskutečnila, takže nabízíme fotografie k prohlédnutí zde, na našem webu. Děkujeme za návštěvu a krásné fotografie, které vznikly v našich službách.

Novinky ze září
3. října 2020 Naše články

Novinky ze září

Díky pěknému počasí se mohly námi naplánované akce pro klienty azylových domů konat, protože jsme při jejich realizaci byli převážně venku.

Srpnové novinky
22. září 2020 Naše články

Srpnové novinky

Druhý prázdninový měsíc byl v azylových domech nabitý zábavou i vzděláváním.

Červencové novinky
5. srpna 2020 Naše články

Červencové novinky

Každoročně se pracovníci azylových domů snaží, aby byl letní čas pro všechny obyvatele také obdobím relaxace a pohody. Není třeba cestovat tisíce kilometrů, i u nás v azylových domech může být obyvatelům příjemně.

Červnové novinky
7. července 2020 Naše články

Červnové novinky

První letní měsíc se nesl ve znamení uvolňování a díky tomu byla i větší chuť a zájem o námi pořádané akce.

Květnové novinky
10. června 2020 Naše články

Květnové novinky

Ačkoliv nás přetrvávající nouzový stav uvěznil nadále doma, nenechali jsme se odradit a zrealizovali pro naše klienty několik akcí.

Dubnové novinky: Roušky, Velikonoce a čarodějnice
8. května 2020 Naše články

Dubnové novinky: Roušky, Velikonoce a čarodějnice

Přesto že nás všechny v běžném životě omezovala koranavirová situace, akce pro ubytované klienty se konaly, třebaže pouze v omezené míře.

Březnové novinky
1. dubna 2020 Naše články

Březnové novinky

Na první jarní měsíc jsme plánovali různé akce, které se kvůli vyhlášení nouzového stavu v souvislosti s covid-19 nemohly uskutečnit. Doufáme tedy, že se situace brzy uklidní a plánované aktivity proběhnou v nových termínech.

Charita představuje výsledky analýzy dopadů vládních opatření a vyhlašuje Sbírku pro Česko: Na vlně
30. března 2020 Charita Česká republika

Charita představuje výsledky analýzy dopadů vládních opatření a vyhlašuje Sbírku pro Česko: Na vlně

Výpadek či snížení příjmů, ztráta zaměstnání, uplynutí lhůt kvůli omezení činnosti úřadů a riziko ztráty dávek, ale i nedostatek potravin. To je výsledek analýzy dopadů prvních 14 dní mimořádných opatření vlády, kterou prostřednictvím svých odborných poraden provedla Charita Česká republika. A na pomoc nejvíce zasaženým lidem vyhlašuje sbírku.

Charita dělá vše pro to, aby zůstala nablízku potřebným
12. března 2020 Charita Česká republika

Charita dělá vše pro to, aby zůstala nablízku potřebným

Situace ve světě i u nás se v souvislosti s rizikem šíření koronaviru, který způsobuje onemocnění COVID-19, každý den mění.

Únorové novinky
4. března 2020 Naše články

Únorové novinky

Druhý měsíc nového roku jsme v našich azylových domech věnovali tvoření. Výsledkem bylo něco dobrého k snědku nebo hezká dekorace do herny. Stihli jsme i dvě zajímavé přednášky a karneval s maskami, který k únoru neodmyslitelně patří.

Lednové novinky aneb ohlédnutí za Tříkrálovou sbírkou na Prachaticku
3. února 2020 Naše články

Lednové novinky aneb ohlédnutí za Tříkrálovou sbírkou na Prachaticku

Jako každoročně byl i letošní leden ve znamení Tříkrálové sbírky. V něčem byla ale sbírka jedinečná, slavila totiž své 20. narozeniny.

Tříkrálová sbírka 2020
17. ledna 2020 Tříkrálová sbírka

Tříkrálová sbírka 2020

Farní charita Prachatice oznamuje výsledek sčítání Tříkrálové sbírky.

Tři králové u starosty
8. ledna 2020 Tříkrálová sbírka

Tři králové u starosty

Ve středu 8. ledna 2020 navštívili v dopoledních hodinách Městský úřad v Prachaticích Tři králové. V Zimní zahradě je přijal starosta města Martin Malý.

Tříkrálový koncert
6. ledna 2020 Tříkrálová sbírka

Tříkrálový koncert

V neděli 5. ledna 2020 se uskutečnil v Galerii Dolní brána v Prachaticích Tříkrálový koncert k 20. výročí Tříkrálové sbírky. Děkujeme návštěvníkům za to, jakou zde vytvořili krásnou atmosféru. A ještě více děkujeme účinkujícímu Triu Flauto traverso za nádherný hudební zážitek.

Tříkrálová sbírka zahájena
1. ledna 2020 Tříkrálová sbírka

Tříkrálová sbírka zahájena

Jubilejní dvacátá Tříkrálová sbírka zahájena.

Nadace ČEZ - EPP - Pomáhej Pohybem
30. prosince 2019 Naše články

Nadace ČEZ - EPP - Pomáhej Pohybem

EPP Pomáhej Pohybem

Prosincové novinky
30. prosince 2019 Naše články

Prosincové novinky

Poslední měsíc roku se v našich azylových domech nesl ve znamení blížících se vánočních svátků a příprav na Tříkrálovou sbírku, která začíná 1. ledna 2020.

Listopadové novinky
30. listopadu 2019 Naše články

Listopadové novinky

Pracovníci Farní charity připravili v listopadu pro muže, děti a maminky ubytované v našich dvou azylových domech opět zajímavé akce. Více o nich si můžete přečíst v následujícím krátkém článku.

Papež František: Dávejte chudým naději! Připomene je Světový den chudých
12. listopadu 2019 Charita Česká republika

Papež František: Dávejte chudým naději! Připomene je Světový den chudých

Verš z biblického žalmu (Žl 19,9) „Naděje ubohých nezajde navždy“ se stal mottem letošního papežova poselství k Světovému dni chudých, jenž připadne na 17. listopad. Papež František křesťanům ukládá, aby chudým lidem dodávali naději. K výzvě se připojuje i Charita Česká republika, jež se tradičně snaží papežovo poselství naplnit konkrétním obsahem.

Říjnové novinky
11. listopadu 2019 Naše články

Říjnové novinky

V říjnu jsme kromě Dne otevřených dveří (7. 10.) v rámci Týdne sociálních služeb zvládli uskutečnit několik dalších akcí, které se konaly v našich azylových domech, ale i pro děti z rodin zapojených do terénního programu Most naděje.

Proběhlo školení v psychosociální oblasti pro neziskové organizace zapojené v Lenoře
14. října 2019 Diecézní charita České Budějovice

Proběhlo školení v psychosociální oblasti pro neziskové organizace zapojené v Lenoře

České Budějovice – Cenné a zajímavé školení absolvovali zástupci neziskových organizací v sobotu 12. října na půdě Diecézní charity České Budějovice. Organizace sdružené v Panelu nestátních neziskových organizací Jihočeského kraje vyslaly své zaměstnance i dobrovolníky na seminář vedený mjr. Mgr. Tomášem Adámkem, který působí jako psycholog Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje. Zástupci Charit, Českého červeného kříže, ale také ADRY se dozvěděli více o psychosociální podpoře osob zasažených mimořádnou událostí a společně sdíleli své zkušenosti.

Novinky ze září
5. října 2019 Naše články

Novinky ze září

Přestože čas rychle letí, i v září jsme toho stihli opravdu hodně. Došlo na hraní, uklízení a vaření. Nechyběl ani výlet, přednáška či oslava.

Biskup Kročil požehnal v Budvaru světlý ležák. Výtěžek z piva pomůže Charitě.
4. září 2019 Diecézní charita České Budějovice

Biskup Kročil požehnal v Budvaru světlý ležák. Výtěžek z piva pomůže Charitě.

České Budějovice – Biskup Vlastimil Kročil ve středu 4. září požehnal zvláštní várku světlého ležáku Budějovického Budvaru. Požehnaný ležák se bude stejně jako v loňském roce prodávat v průběhu českobudějovických Adventních trhů. Celý výtěžek z prodeje pivovar věnuje Diecézní charitě České Budějovice na podporu dobrovolnictví. Na ručním balení a prodeji Požehnaného ležáku se budou letos podílet dobrovolníci z pivovaru i Diecézní charity. 124 litrových lahví pak opět poputuje do Vatikánu jako dar Svatému otci papeži Františkovi.

Srpnové novinky
29. srpna 2019 Naše články

Srpnové novinky

Ani v druhém prázdninovém měsíci jsme nezaháleli a připravili jsme pro uživatele našich služeb a veřejnost několik akcí.

Prázdninové odpoledne na Ktiši
10. srpna 2019 Naše články

Prázdninové odpoledne na Ktiši

Dne 9. 8. 2019 se v Ktiši, u místního koupaliště, konala akce Prázdninové odpoledne.

Červencové novinky
6. srpna 2019 Naše články

Červencové novinky

I v prvním prázdninovém měsíci se v našich azylových domech konalo několik zajímavých akcí, o kterých si zde můžete přečíst.

Projekt EPP Pomáhej Pohybem na podporu Domu sv. Petra pro muže
29. července 2019 Naše články

Projekt EPP Pomáhej Pohybem na podporu Domu sv. Petra pro muže

Azylový Dům sv. Petra pro muže v Záblatí u Prachatic nabízí pomoc a dočasné útočiště lidem bez domova již od roku 2006. Během 13 let jeho existence jsme podali pomocnou ruku celkem 308 mužům, kteří se ocitli z nejrůznějších důvodů bez přístřeší, bez prostředků a bez pomoci rodiny na okraji společnosti, která o ně nejeví zájem. Pomáháme mužům ve věku od 18 do 64 let, kteří mají dobrou vůli postavit se na vlastní nohy a vrátit se zpět do normálního života.

Červnové novinky
4. července 2019 Naše články

Červnové novinky

V prvním letním měsíci se nám ve službách sešlo několik krásných akcí, z nichž nejzajímavějšími byly dvě pohádky a jedno hudební vystoupení.

Den dětí
5. června 2019 Naše články

Den dětí

Ke Dni dětí se 1. června v Charitním domově sv. Dominika Savia pro matky s dětmi představil divadelní spolek Dell Arte s pohádkou „Sněhurka“.

Květnové novinky
1. června 2019 Naše články

Květnové novinky

Dovolujeme si vás informovat o akcích, které se v květnu v našich službách uskutečnily pro naše klienty i širokou veřejnost.

Dubnové novinky
21. května 2019 Naše články

Dubnové novinky

I čtvrtý měsíc roku byl ve Farní charitě Prachatice bohatý na různé akce, nejen pro ubytované klienty.

Otevřený dopis: Ministře Vojtěchu, zastaňte se sester poskytujících domácí péči!
21. května 2019 Charita Česká republika

Otevřený dopis: Ministře Vojtěchu, zastaňte se sester poskytujících domácí péči!

Poskytovatelé domácí zdravotní péče se otevřeným dopisem obracejí na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha a vyzývají jej k aktivní podpoře domácí péče, které vlivem dlouhodobého podfinancování hrozí kolaps. Ministr slíbil podporu již před rokem. Na nedávnou žádost o schůzku reagoval zamítavě. Konkrétních kroků se tak sestřičky dosud nedočkaly.

Mimo systém. Charita zkoumá, proč pro některé lidi neexistuje vhodná pomoc
21. května 2019 Charita Česká republika

Mimo systém. Charita zkoumá, proč pro některé lidi neexistuje vhodná pomoc

Současný systém sociální ochrany připomíná řešeto: je děravý a někteří klienti jím propadají. Přesněji řečeno: určitým lidem v určitých nepříznivých sociálních situacích systém nedokáže poskytnout náležitou pomoc. Vhodný typ sociální služby či jiné pomoci/podpory pro ně totiž neexistuje.

Most naděje na osmi kolech
4. května 2019 Naše články

Most naděje na osmi kolech

Vladislava Nosková, DiS. a Bc. Monika Sobotíková – sympatické mladé dámy, které společnými silami zajišťují terénní službu Most naděje Farní charity Prachatice.  Spíše, než v kanceláři je potkáte na cestách. Do terénu vyrážejí každý den. Míří za svými klienty do obcí na Prachaticku a Vimpersku.   

Chceme Evropu, která na nikoho nezapomíná
26. dubna 2019 Charita Česká republika

Chceme Evropu, která na nikoho nezapomíná

Síť evropských Charit plně podporuje klíčové hodnoty Evropské unie, jako jsou solidarita, demokracie, rovnost, sociální spravedlnost, respekt k lidské důstojnosti a k lidským právům. Doufáme, že Evropský parlament složený z nově zvolených zástupců dostojí těmto vysokým morálním standardům a hodnotám a že je bude při utváření politiky, která má vliv na miliony lidí jak Evropě i mimo ni, uvádět do praxe.

Ukliďme svět, ukliďme Česko
9. dubna 2019 Naše články

Ukliďme svět, ukliďme Česko

Dne 7. dubna se maminky z Charitního domova sv. D. Savia již po druhé zapojily do celorepublikové kampaně „Ukliďme svět, ukliďme Česko“.